NEDJELJA MUKE GOSPODNJE - CVJETNICA

Hosana Sinu Davidovu!

U nedjelju, 24. ožujka 2024., kao i sav katolički svijet, i Župa sv. Antuna Padovanskog slavila je Cvjetnicu - Nedjelju Muke Gospodnje. Služile su se dvije svete mise: u 10 sati i navečer u 18 sati.

Dupkom puna crkva vjernika s maslinovim grančicama u rukama čekala je svečani ulazak procesije u crkvu.

Cvjetnica - Nedjelja Muke Gospodnje uvod je  u Veliki ili Sveti tjedan. Crkva se spominje Isusovog svečanog ulaska u Jeruzalem u dane prije Pashe kako bi izvršio svoje vazmeno otajstvo, opisano u sva četiri evanđelja, ali i Njegove muke koja je uslijedila nakon toga. Narod ga je dočekao mašući palminim i maslinovim granama i rasprostirući svoje haljine putem kojim je išao jašući na magarcu. Okupljeni puk je klicao: "Hosana Sinu Davidovu! Blagoslovljen koji dolazi u Ime Gospodnje!" U spomen na taj događaj koji je predstavljao uvod u dramatične događaje Velikog tjedna, na Cvjetnicu se prije Velike mise obavlja blagoslov maslinovih i drugih grančica, a sama misa je posvećena Isusovoj muci.

Svečano  euharistijsko slavlje koje je vodio župnik  preč. Antun Knežević je počelo svečanim ulaskom u procesiji s maslinovim grančicama u rukama. Prije početka samoga  misnog slavlja župnik je blagoslovio  maslinove grančice koje će vjernici ponijeti svojim kućama kao znak vjernosti Isusu Kristu i čuvati do sljedeće Cvjetnice.  Nakon Službe riječi uslijedilo je čitanje Muke Gospodnje. Čitala se i djelomično pjevala Muka Gospodina Isusa Krista po Marku. Uz župnika koji je pjevao, čitao je Ivan Vrbat - evanđelist. Župni zbor "Bl. Alojzije Stepinac" pod ravnanjem zborovođe Jana Valenćika kraćim dionicama  dopunjavao je uloge naroda.

Svojom mukom i smrću Isus će otkupiti svijet i svojim uskrsnućem zaslužiti uskrsnuće svima koji ga slijede s vjerom da će po Kristu i oni, u posljednji dan, s njim ući u Nebeski Jeruzalem.