STEPINČEVO I GOSPA LURDSKA

Gospa Lurdska - zaštitnica bolesnih

U subotu, 10. veljače 2024., na večernjoj svetoj misi Otočani su svečano proslavili  spomendan hrvatskog blaženika Alojzija Stepinca. Misno slavlje vodio je župnik  preč. Antun Knežević.

Obraćajući se okupljenim župljanima  župnik je govorio o životu, vjeri, žrtvi Blaženog Alojzija Stepinca. Podsjetio je vjernike na dan proglašenja blaženim kardinala Alojzija Stepinca, čovjeka koji je obilježio dvadeseto stoljeće u Hrvata. Između ostaloga rekao je: "U hrvatskoj povijesti se 3. listopada 1998. zbio zaista veličanstven događaj: sveti papa Ivan Pavao II. je, tijekom svojega trećeg boravka među Hrvatima u nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke, proglasio blaženim kardinala Alojzija Stepinca. Više od četvrt stoljeća od tada prigoda je da se i mi danas, na blagdan našega blaženika, sjetimo svega onoga što on znači za nas Hrvate, vjernike i katolike.  Premda je prošlo godina, zasigurno se mnogi sjećaju Papinih riječi: 'U osobi se ovoga blaženika spaja, da se tako izrazim, cjelokupna tragedija koja je pogodila hrvatski narod i Europu tijekom ovoga stoljeća obilježena trima zlima: fašizmom, nacizmom i komunizmom. On je sada u nebeskoj slavi okružen svima onima koji su, kao i on, dobar boj bili kaleći svoju vjeru u kušnjama i nevoljama. U njega danas s pouzdanjem upiremo svoj pogled moleći njegov zagovor.'

Misno slavlje završilo je procesijom sa svijećama do spilje Gospe Lurdske gdje je završena devetnica započeta na Svijećnicu.

U nedjelju, 11. veljače, slavio se blagdan Gospe Lurdske koji je proglašen Danom bolesnika. Svečano misno slavlje je vodio također župnik preč. Antun Knežević. U uvodnom dijelu govorio je o Gospi Lurdskoj kao zaštitnici bolesnih i nemoćnih, o velikom mnoštvu koje se uzda u njezinu pomoć i onima kojima je pomgla.

U homiliji se nadovezuje na pročitano Evanđelje koje govori o gubavcu kojega Isus ozdravlja te  povezuje s Gospom Lurdskom pa kaže: "Bog je onaj koji liječi. Ne samo gubu, nego sve naše gube. Nemojmo to zaboraviti! Isusov postupak i njegovo držanje dovodi u pitanje naše postupke i naše držanje. Isus je vrlo osjetljiv na patnju najzapuštenijih, odbačenih. Isus se ne može pomiriti s tim što je čovjek isključen iz društva, ozdravlja ga i vraća u društvo.

Jesmo li i mi zabrinuti za one koje je društvo odbacilo? Za one koji žive na rubu života zbog bolesti ili bilo kojeg drugoga razloga?!" između ostaloga pita župnik.

U nastavku je dodao da se u takvim nevoljama moramo utjecati i Isusovoj majci Mariji, Gospi Lurdskoj,koja je zaštitnica bolesnika.