SLAVLJE BOŽIĆA U ŽUPI OTOK

Narodi nam se Kralj Nebeski!

Božić nam uvijek, pa tako i ove godine, donosi radost, nadu, jača našu vjeru. Radujemo se dolasku Djeteta, otkupitelja grijeha svakog čovjeka. Bog "izabire slabe da posrami jake", slabo Dijete će ponijeti naše grijehe.

U župi sv. Antuna Padovanskog u Otoku priprave za Božić počele su u vrijeme došašća misama zornicama i djelima milosrđa. Slijedeći zvijezdu Otočani su stigli do Betlehema, došli se pokloniti jaslicama u koje je položeno Dijete - Spasitelj svijeta.

Slavlje Božića počelo je svetom misom polnoćkom. Pred punom crkvom vjernika polnoćno misno slavlje vodio je župnik preč. Antun Knežević. U homiliji je naglasio radost koju donosi Božić, ali i upozorio na potrebu empatije za slabe, potrebite, prognane, bolesne, ali treba se i radovati. . . U tom smislu kaže: " Ove noći trebamo govoriti o radosti. Cijela ova noć je ispunjena radošću i veseljem. 'Narod koji je u tmini hodio, svjetlost vidje veliku!' Tim riječima nam prorok Izaija govori o narodu koji je politički poražen, koji je izgubio svoju samostalnost, u napasti je da izgubi i vlastito dostojanstvo. Bog poziva svoj narod da uzdigne svoje srce iznad teških prilika u kojima živi. Obećava mu izbavljenje i proslavu. I upravo one noći kad se Isus rodio, ispunile su se te riječi. Prezrenima anđeo navješćuje Radosnu vijest - evanđelje o Kristovom rođenju i veli im: 'Ne bojte se! Evo javljam vam blagovijest, veliku radost za sav narod. Danas vam se u gradu Davidovu rodio Spasitelj - Krist Gospodin. Evo vam znaka: naći ćete novorođenče povijeno gdje leži u jaslama!'

Danas smo mi taj narod. I svaki pojedini od nas može se osjetiti u koži onog pastira kojemu anđeo progovara: 'Ne boj se!'

Noćas se, dragi brate i sestro, ne možeš osjećati sam i odbačen. Upravo malene i slabe prihvaća i traži Bog. Bog je među nama kao maleno dijete. Mi nismo odbačeni. Nismo zaboravljeni. Bog nas pohađa. Poklonimo se zato noćas njegovoj jednostavnosti, njegovoj dobroti, njegovoj nenametljivosti. I otvorimo mu noćas svoje srce! Hvala ti, Isuse, što nas noćas ispunjaš svojim posebnim svjetlom i radošću!" zaključio je župnik.

Svečano je bilo i na velikoj , danjoj misi na sam dan Božića.  I ovo misno slavlje vodio je župnik preč. Antun Knežević koji je na početku svim župljanima čestitao ovaj najradosniji blagdan i poželio da ga provedu u radosti i molitvi.

U homiliji se osvrnuo na značenje jaslica i likova u njima uključujući i životinje.  Stoga kaže: " Kad na sam Božić dođemo u crkvu, onda prvo krenemo prema jaslicama, prema Betlehemu. Tu ćemo naći Isusa, Mariju, Josipa, tu je vol, magarac, ovce. Svi ti likovi nešto poručuju.

Marija je utjelovljenje ljubavi. U Isusovom javnom životu uvijek je u pozadini, uvijek pri ruci kad zatreba. Ona je svjedok da ljubav postoji.

Josip je simbol vjere. Malo je govorio - on je čovjek djela. Vjerom je odgojio Isusa.

Vol je simbol mira. Svojim dahom je grijao Isusa. Magarac je simbol radosti: zadovoljava se s malo, zna se radovati sitnim pažnjama. Pastiri su simbol budnosti i odgovornosti. Oni su simbol hrabre borbe za život. Ovce su simbol povjerenja. One uvijek slijede svojega pastira, pouzdaju se u njega, poznaju njegov glas.

Središte cijele betlehemske scene je Isus. Bez njega svi ovi likovi ne bi značili ništa. Po njemu je Bog objavio da ljubi čovjeka i to je osnova sve naše nade. Božje utjelovljenje je znak  neizmjerne i bezuvjetne ljubavi prema čovjeku!" naglasio je župnik.

Koncelebrirano misno slavlje na svetkovinu sv. Stjepana slavio je župnik, a suslavio vlč. Antun Nikolić, domaći sin na službi u Đakovu. Umjesto homilije pročitana je čestitka nadbiskupa i metropolita Đakovačko - osječke nadbiskupije Đure Hranića.

Božićna misna slavlja prtili su pjevanjem i sviranjem: župni  Mješoviti zbor "Bl. Alojzije Stepinac" pod ravnanjem zborovođe Jana Valenćika, Zbor "Gracije" pod ravnanjem voditeljice Valentine Matić, Župni ženski zbor s voditeljicom s. Gracijom Petrić te tamburaški sastav Otočki tamburaši pod vodstvom Marina Šokčevića.