LOVCI VUKOVARSKO - SRIJEMSKE ŽUPANIJE PROSLAVILI SPOMENDAN SV. HUBERTA

Gospodin se brine za ptice nebeske, za svaku travku poljsku. Slijedite ga!

U organizaciji Saveza lovačkih udruga Vukovarsko - srijemske županije organizirana je u nedjelju, 5. studenoga 2023., na svetoj misi u 10 sati u župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog u Otoku, proslava spomendana lovačkog nebeskog zaštitnika sv. Huberta. Domaćini ovoga susreta bila su lovačka društva "Jelen" iz Otoka i istoimeno društvo iz Komletinaca.

Uz veliki broj župljana na misi se okupilo stotinjak lovaca, predstavnika pojedinih lovačkih udruga s područja Županije.

Misno slavlje vodio je domaći župnik preč. Antun Knežević.  Uvodeći u misno slavlje izrazio je radost što se ovo slavlje održava ovdje u Otoku, prvi put nakon sto godina. Zaželio je svima da se ugodno osjećaju u Župi Otok, te pozdravio sve nazočne ističući predsjednika Županijskog  saveza lovačkih udruga Blaženka Bajića, predsjednika Lovačkog društva "Jelen" Otok Ivana Žagara te gradonačelnika Grada Otoka Josipa Šarića.

U propovijedi je župnik, naslanjajući se na drugo misno čitanje, govorio o sveopćem značenju ljubavi što uključuje i ljubav prema prirodi. Stoga i kaže: "Na vjeronauku učimo da Boga možemo najprije spoznati iz vidljivog svijeta, svijeta u kojem se krećemo, u kojemu svakodnevno živimo. I zato nije čudo da je sv. Hubert Boga doživio upravo u prirodi, a u njoj je doživio i simboličan znak - susret s jelenom koji je među rogovima imao veliki križ."

Kako se nakon ovoga sv. Hubert potpuno okrenuo Bogu, propovjednik je govorio o svetosti:  "Svetosti nema bez oslonjenosti na Boga. Kako god čovjek bio dobar, činio dobro i klonio se zla, ne može postati svet ako ne ljubi Boga, a radi njega i čovjeka, svoga bližnjega. Zato dok govorimo o svetosti nužno moramo razmišljati i o ljubavi. Pitate se kako se to odnosi na vas lovce! Odnosi se onako kako i na sve ostale ljude - to je zajedništvo, to je vaša skrb za divljač, a ne samo lov. Vi skrbite o njihovim staništima, a na taj način skrbite i o svojem okolišu. Gospodin se brine za ptice nebeske, za svaku travku poljsku, pa ako slijedite Gospodina u tomu, činite velika djela. Tomu vas uči vaš nebeski zaštitnik sv. Hubert", poručio je župnik.

Na pitanje zašto se nikada  nije u Otoku obilježavao spomendan sv. Huberta mladi predsjednik otočkog Lovačkog društva nije mogao točno odgovoriti jer ni sam nije imao točnu informaciju. Ali točno jest da je Lovačko društvo "Jelen" Otok, koje je jedan od domaćina ove proslave, osnovano 1924. godine, a Hrvatski lovački savez je osnovan 1926. i okupio je sva postojeća lovačka društva među kojima i otočko.

Predsjednik Županijskog saveza lovačkih udruga Vukovarsko srijemske županije Blaženko Bajić ističe da Savez broji sedamdeset udruga te da se u nekim Lovačkim društvima taj dan obilježavao, ali, kako on kaže, potiho. Nije bilo zajedničkih županijskih slavlja.

Treba se nadati da će vukovarsko - srijemski lovci ovo znati pretočiti u lijepu tradiciju.