OBILJEŽENA 30. OBLJETNICA ZAJEDNICE VJERE I SVJETLA U HRVATSKOJ

Trideset godina pod Marijinim plaštem

U subotu, 14. listopada 2023. u svetištu Majke Božje Bistričke  u Mariji Bistrici, pod geslom "30 godina pod Marijinim plaštem", zahvalnim hodočašćem zajednica Vjera i Svjetlo iz cijele Hrvatske obilježena je trideseta obljetnica djelovanja Zajednice "Vjera i Svjetlo" u Hrvatskoj. Okupile su se sve zajednice od hrvatskog juga preko središnjeg dijela do Vukovarsko - srijemske županije na istoku Hrvatske. U hodočašću je sudjelovala i Zajednica ViS "Živi potočić" iz Župe sv. Antuna Padovanskog iz Otoka.

Svečano koncelebrirano euharistijsko slavlje vodio je papinski nuncij u RH Giorgio Lingua, a koncelebriralo je, uz sisačkog biskupa mons. Vladu Košića, još deset svećenika.

Misno slavlje počelo je svečanom procesijom u kojoj se nosio kip Majke Božje Bistričke, a iza kipa članovi zajednica Vjere i Svjetla.

Na početku misnog slavlja sve nazočne je pozdravio i zaželio dobrodošlicu upravitelj Svetišta vlč. Domagoj Matošević.  Uz članove zajednica Vjera i Svjetlo misnom slavlju nazočili su i predstavnici  lokalne i državne društveno - političke uprave predvođeni ministrom vanjskih poslova Gordanom Grlićem Radmanom i ministricom kulture Ninom Obuljen Koržinek.

Papinski nuncij Giorgio Lingua je pozdravio nazočne, čestitao tridesetu obljetnicu djelovanja Zajednice Vjera i Svjetlo u Hrvatskoj i nastavio s misnim slavljem. Odlomak iz Evamđelja po Luki pročitao je nacionalni duhovni asistent vlč. Robert Jugović, župnik Župe mučeništva sv. Ivana Krstitelja iz Županje, a scenski prikaz Evanđelja je izvela Zajednica Noa iz Županje.  Nakon službe riječi u kojoj su riječi misnih čitanja prenijeli sami članovi pojedinih zajednica, homiliju je nazočnim hodočasnicima uputio mons. Vlado Košić.

Naslanjajući se na pročitani odlomak iz Evanđelja po Luki propovjednik, između ostaloga kaže: " Jedna žena se izdigla iznad mase i veliča Isusovu Majku, a Isus to još dorađuje i diže na višu razinu pa slavi Boga. Jer Bog je htio da Marija bude majka njegova Sina. Bog je sebi odabrao narod. A taj odabrani narod smo svi mi koji činimo Kristovu Crkvu, koji vjerujemo u Njega. Bog čuva one koji u njega vjeruju. Ali tu je važna i Marija. Ona je rodila Božjega Sina. Ona je više učinila vjerom nego tijelom. Ona je vjerovala. Bog je usmjerio svoju nježnost prema onima koji ga mole."

U nastavku se osvrnuo i na osnivanje Zajednice ViS: " Mi danas slavimo trideset godina djelovanja Vjere i Svjetla u Hrvatskoj. Sjećam se jednog od osnivača Zajednice koji je rekao: 'Poslušajmo krik siromaha'. Vi članovi Vjere i Svjetla to činite. Vi pomažete "siromasima", ali i bolesni pomažu zdravima. Samo treba sve čuti. Slušati riječi ohrabrenja. Treba čuti riječi siromaha, a svi smo mi siromasi. Isus nas po svojoj Majci potiče da slušamo sve što on kaže. Upućuje nas da izgrađujemo Božji narod, čvrstu zajednicu Crkve. To je važan zadatak!" zaključio je mons. Košić.

Zazive molitve vjernika i prinos darova na oltar uputili su članovi pojedinih zajednica uz pomoć svojih voditelja.

Na kraju misnog slavlja zahvalu svim svećenicima, članovima zajednica i svima koji su pomogli organizirati ovo slavlje uputio je nacionalni duhovni asistent Vjere i Svjetla vlč. Robert Jugović. Nuncij Giorgio Lingua je izrazio radost što je mogao nazočiti ovome slavlju i zaželio da se zajednice, uz Božju pomoć, što više razvijaju i okupljaju potrebite Božje ljubavi.

Nakon zajedničkog blagovanja u krugu Svetišta u popodnevnim satima uslijedio je kulturno- zabavni program koji su pripravile pojedine zajednice. U programu je scenskim prikazom prikazano osnivanje Zajednice koje je u Hrvatsku "preneseno" iz susjedne Slovenije 1983. godine i naišlo na plodno tlo u Hrvatskoj. Od tada je osnovano tridesetak zajednica u Hrvatskoj.