REGIONALNI SUSRET ZAJEDNICE "VJERA I SVJETLO" VINKOVAČKE REGIJE

Ta Bogu ništa nije nemoguće!

Pod geslom "Ta Bogu ništa nije nemoguće" u subotu, 7. listopada 2023. u župnoj crkvi Sv. Lovre, đakona i mučenika u Lipovcu održan je XVII. regionalni susret Zajednice vjera i svjetlo Vinkovačke regije koju čine zajednice iz Vinkovaca, Vukovara i Otoka. Budući da Župa Lipovac nema zajednicu, a nalazi se u Otočkom dekanatu, domaćin susreta bila je Zajednica "Živi potočić" iz Župe sv. Antuna Padovanskog iz Otoka.

Na početku susreta sve nazočne pozdravila je nadbiskupijska povjerenica za pastoral osoba s invaliditetom Tihomila Viljetić. Zahvalila je župniku vlč. Petru Maskaljeviću  što je s puno srca primio Zajednicu u svoju župu i uključio svoje župljane u organizaciju ovoga susreta. Obratila se i župljanima Župe Lipovac: " Nismo došli iznajmiti vaš prostor niti samo družiti se s vama, iako je i to jedan od rzloga. Došli smo potaknuti vas da se približite nama, da osjetite našu blizinu , da se uključite u rad i organizirate svoju zajednicu. Radeći u Zajednici "Vjera i Svjetlo" osjetit ćete svu ljubav koju se može dati i primiti. Osjetit ćete svu snagu djelovanja Duha Svetoga koja je beskonačna. Stoga se nadam da ovaj naš boravak ovdje kod vas neće brzo izblijedjeti, nego da će ostaviti dubljeg traga!"

Nazočne župljane je gospođa Viljetić ukratko upoznala i s ustrojstvom Zajednice "Vjera i Svjetlo" - od župnih zajednica do međunarodnih.

Domaći župnik vlč. Petar Maskaljević je pozdravio  goste, izrazio veliku radost što je mogao pružiti gostoprimstvo ovoj zajednici i svima zaželio ugodan boravak u svojoj župi.

Prije početka misnog slavlja članovi vinkovačkih zajednica izveli su kratki kulturno - duhovni program što je obradovalo sve nazočne.

Svečano misno slavlje  u 16. 30 sati vodio je domaći župnik vlč. Petar Maskaljević. Uvodeći u misno slavlje još je jednom izrazio zadovoljstvo što je mogao ugostiti Zajednicu "Vjera i Svjetlo" te naglasio da svi trebamo biti sretni što postoji netko tko skrbi o duhovnoj strani života osoba s invaliditetom.

U homiliji je, nastavno na pročitani odlomak iz Evanđelja po Luki, govorio o čovjekovu pouzdanju u Boga polazeći od onoga što je anđeo Gabrijel rekao Mariji: " Ne boj se, Marijo!" Nadovezujući se na to, između ostaloga, kaže: "Susret je to Gabrijela i Marije. Poziv je to na bezgrešno začeće. Poziv je to na Božju pomoć! Ne boj se! Marija je mlada, ona se boji. Boji se nepoznatog. Anđeo Gabrijel je ohrabruje. Bog će joj pomoći jer ona je Njegov odabir.

I mi se često bojimo, a zaboravimo potražiti Božju pomoć. Bojimo se svoje svakodnevice, svojih životnih problema s kojima se susrećemo i koje moramo riješiti. Pa iako često zaboravimo potražiti Božju pomoć, Bog nam ipak otvara svoje srce. Svima će pomoći. Uostalom, geslo ovoga susreta i jest: 'Ta Bogu ništa nije nemoguće!' I nije! A mi smo često nezahvalni za sve što nam Bog daje. Bog nam je vašom nazočnošću, dragi naši gosti, pokazao da u svemu može biti sreće. Tu je i Duh Sveti. On je tu za djelovanje Božje milosti.

Ovaj dan smo pozvani otvoriti svoja srca za sve da bismo lakše mogli nositi svoj vlastiti teret. Vjerujem da će našim  župljanima  ovaj susret posvijestiti ljepotu ovoga života i  uputiti na zahvalnost Bogu. Osluhnimo Gospodinovu riječ jer je jedino ona hrabra dati istinski mir čovjekovom srcu!" naglasio je župnik.

Scenski prikaz Evanđelja izveli su članovi Zajednice ViS "Živi potočić" iz Otoka.

Misno slavlje je pjevanjem uzveličala Zajednica "Srce Sv. Vinka Pallottija"  iz Župe sv. Vinka Pallottija"iz Vinkovaca pod vođenjem gospođe Tihomile Viljetić.

M. B.