KATEHETSKA NEDJELJA U ŽUPI OTOK

Dođi, Duše Presveti!

U nedjelju, 24. rujna 2023., na jutarnjoj svetoj misi u 8 sati u župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog u Otoku slavila se Katehetska nedjelja. Okupili su se učenici sa svojim učiteljima i roditeljima predvođeni ravnateljicom Osnovne škole  Josipa Lovretića iz Otoka Marinom Beuk.

Misno slavlje vodio je župnik preč. Antun Knežević. U uvodnom dijelu je pozdravio sve nazočne učenike, njihove učitelje i roditelje, te sve okupljene vjernike i zahvalio na ovako velikom odazivu ovome misnom slavlju zaziva Duha Svetog na sve učenike i njihove učitelje. "Ova nedjelja u našoj je Nadbiskupiji nazvana Katehetskom nedjeljom. Kateheza je naviještanje kršćanske poruke koja za cilj ima odgoj u vjeri djece, mladih i odraslih vjernika. Ovom nedjeljom želi se potaknuti produbljivanje naše vjere i njeno življenje u svakodnevnom životu, radu i učenju. A zato nam je potrebna pomoć Duha Svetog koju ćemo danas posebno moliti," naglasio je župnik.

Nadovezujući se na Evanđelje župnik je govorio o Bogu kao milosrdnom Ocu koji želi da svaki čovjek  bude sretan pa u tom smislu kaže: " Bog se, prije svega, bavi našim životima. Kad se netko bavi nečijim životom, onda ovaj mora dopustiti da to traje cijeli njegov vijek, a plaće i ocjene se dijele tek na kraju života. Do tada svaki čovjek pred Bogom ima jednake šanse." U tom smislu župnik nastavlja; "Bog je velikodušan Otac i Bog je ljubav! Isus ga je prikazao kao gospodara vinograda, ali on nije samo neki poslodavac koji se bavi poslom. Njegov vinograd je Kraljevstvo nebesko u kojemu vlada ljubav, radost, sreća, a ne nadničarenje i računanje." Dalje kaže: "Bog je milosrdan! Svijet u kojemu živimo zaboravlja na mislosrđe. Tko zna, taj dobiva. Tko ne zna, taj gubi. Tko ima, umnožava svoje bogatstvo, tko nema, ostaje bijednik. Kod Boga je na djelu milosrđe pa zato kod njega stvari izgledaju potpuno drukčije. Kod Boga svi mogu biti sretni i zadovoljni.  Samo poslušajmo što Isus govori i prihvatimo Božju ljubav i milosrđe!"

Obraćajući se djeci naglašava: " I vaši roditelji vas bezuvjetno vole. Vole vas i vaši učitelji. Svi oni žele izvesti vas na pravi put da  postanete dobri i pošteni ljudi. Pa ako netko malo i skrene, oni će ga zajednički vratiti. Ali u tom poslu trebaju i vašu suradnju. Ako nekad i dobijete poneku jedinicu, to nije zato što vas ne vole, to je opomena da treba više raditi da biste sutra dobili peticu. Lijenost se ne može nagrađivati, stoga treba vrijedno raditi, učiti i obradovati učitelje, a nadasve roditelje!" istaknuo je preč. Knežević.

Misno slavlje animirala je s. Rafaela Jozić, a misna čitanja prenijele su vjeroučiteljice Božana Filipović i Jasna Klarić. Molitvu vjernika predvodile su učenice Lana Brnatović i Larisa Mandić, a zazive Duhu Svetom prije završnog blagoslova čitala je učenica Lana Mandić.

Ovo misno slavlje uzveličao je svojim pjevanjem župni Dječji zbor "Ljiljani sv. Ante" pod ravnanjem s. Gracije Petrić.