DEKANATSKO HODOČAŠĆE OTOČKOG DEKANATA GOSPI LUČIČKOJ

Blažena Ti, Marijo, Izvore radosti!

U četvrtak, 7. rujna 2023. u organizaciji dekana Otočkog dekanata preč. Antuna Kneževića obnovljena je tradicija hodočašćenja Svetištu Gospe Lučičke koja je bila prekinuta zbog epidemije korona - virusa. U svetištu su se okupili župljani župa Otočkog dekanata predvođeni svojim župnicima.

Prije početka misnog slavlja domaći župnik vlč. Petar Maskaljević predvodio je Malu Gospinu krunicu moleći zajedno s okupljenim hodočasnicima.

Svečano koncelebrirano euharistijsko slavlje u 19 sati  predslavio je dekan i župnik Župe sv. Antuna Padovanskog u Otoku preč. Antun Knežević, a suslavili su  vlč. Petar Maskaljević, župnik Župe Lipovac i upravitelj svetišta Gospe Lučičke te vlč. Domagoj Brkić, kapelan župa Preslavnog Imena Marijina u Osijeku i Rođenja sv. Ivana Krstitelja u Sarvašu.

Tri svećenika bila su na raspolaganju za ispovijed i za vrijeme trajanja misnog slavlja.

Uvodeći u misno slavlje dekan je pozdravio nazočne hodočasnike i izrazio veliko zadovoljstvo što je ovako veliki broj vjernika došao u ovo najstarije Gospino svetište u našoj Nadbiskupiji pokloniti se Majci Božjoj i moliti njezin zagovor.

U homiliji je propovjednik govorio značenju Majke Božje u životu svakog čovjeka, osobito u životu vjernika: " Okupljeni u ovom drevnom svetištu Majke Božje Lučičke slavimo zajedno, radosno i zahvalno rođendan Majke Božjega Sina Isusa Krista i naše Majke. Davno je u Starom zavjetu prorok navijestio: ´Evo, Djevica će začeti i roditi Sina i nadjenut će mu ime Emanuel, što znači s nama Bog´! To je ujedno i razlog našega današnjeg okupljanja i naše radosti koju večeras izražavamo ovim slavljem.

Marija ne samo da je Majka Sina Božjega, ona je i majka svih nas. Marija je uvijek uz nas i s nama, Mariji hitamo kad god se nađemo u bilo kakvoj nevolji, njoj se utječemo u svakoj svojoj potrebi, k njoj dolazimo i tražimo utjehu u ovoj suznoj dolini. Ona nas tješi i velikodušno pomaže."

Podsjećajući na sve nedaće koje su u posljednje vrijeme zadesile nas i svijet - rat, potresi, poplave, olujno nevrijeme - dekan nastavlja: " No, ne bojmo se! Mi imamo Mariju, mi imamo Majku! Marija je idealan model življenja temeljnih ljudskih vrednota, pa zato od nje imamo što naučiti u ovom vremenu u kojem živimo. Majka Gospodinova i naša Majka je ucijepljena u naše narodno biće i s njim je jednostavno srasla da je od njega nerazdvojiva. . .

Marijin hvalospjev ´Veliča´ poklik je radosti, zadovoljstva i sreće. Majka Gospodinova otkriva da ljudsko srce može istinski ispuniti jedino i samo Bog"

Na kraju se dekan spomenuo i učenika kojima je upravo započela nova školska godina pa je pozvao na molitvu za njih, njihove roditelje i učitelje da im Gospodin i njegova Majka Marija pomognu uspješno dovesti ovu školsku godinu do kraja.

Nakon misnog slavlja uslijedila je procesija sa svijećama oko svetišta, a sve je završilo zajedničkom Molitvom Gospi Lučičkoj.

Misno slavlje pratio je zbor "Bl. Alojzije Stepinac" iz Župe Otok pod ravnanjem zborovođe Jana Valenćika.

M. B.