OTOČANI PROSLAVILI DAN GRADA

"Njegova vjera nije teret, nego sloboda!"

Iako se Dan Grada Otoka slavi 13. srpnja,  na blagdan Majke Božje Bistričke, slavlje je započelo već u nedjelju, 9. srpnja, svetom misom u 10 sati u župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog koju je slavio domaći župnik i dekan Otočkog dekanata preč. Antun Knežević. Misnom slavlju nazočili su vijećnici Gradskog vijeća Grada Otoka predvođeni gradonačelnikom Josipom Šarićem.

U uvodnom dijelu u misno slavlje župnik je pozdravio nazočne vjernike i uputio im nekoliko riječi: "Okupili smo se na ovo euharistijsko slavlje kako bismo zahvalili Gospodinu za sva dobra koja nam daruje kao građanima koji zajedno žive u ovom najmlađem gradu naše Domovine. U svojim ćemo se molitvama  sa zahvalnošću sjetiti svih koji žive u ovom Gradu, od najmlađih - djece, mladih, starih, bolesnih i nemoćnih.

U svojim ćemo se molitvama danas sjetiti svih poginulih branitelja Grada Otoka kao i svih hrvatskih branitelja bez čije žrtve ne bi bilo ni Lijepe Naše, ni našeg Grada. Sjetit ćemo se i svih civilnih žrtava Domovinskog rata kao i svih naših pokojnih sumještana.

Zahvalit ćemo  danas Gospodinu i za sve one koji su nesebično prihvatili odgovornosti u obnašanju različitih službi u našem Gradu. Neka ih sve prati svjetlo i mudrost Duha Svetoga u vođenju našega grada na dobrobit svih  građana, ustrajni uvijek u dobru i u onim trenucima kad je to teško i zahtjevno", naglasio je župnik.

U homiliji se župnik pozvao na pročitani odlomak iz Matejeva Evanđelja u kojemu Matej prenosi Isusove riječi: "Dođite k meni svi koji ste umorni i opterećeni i ja ću vas okrijepiti!" Osvrće se na ljudski život u kojemu se svaki čovjek, iz raznih razloga,  osjeća umorno i opterećeno.

Isto tako poziva se na Isusove riječi: "Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje što si ovo sakrio od mudrih i umnih i objavio malenima!"  Pozivajući se na te riječi kaže:" Isus će nam pružiti lijek za svaku vrstu umora. Lijek protiv životnog tempa je tiha molitva: neka ne prođe dan da se ne zaustavimo barem na nekoliko minuta, posebice navečer prije spavanja, da bismo svoje srce uzdigli Bogu, da mu zahvalimo na brojnim darovima."

Nastavljajući o Božjim darovima podsjeća na Isusovu slavu Ocu što je ovo sakrio od umnih i mudrih i objavio malenima pa kaže:" Umni i mudri često ne trebaju Boga. Oni umišljaju da su oni Bogovi svemogući i sveznajući. Svoje sposobnosti ne vide kao dar Božji. Maleni, obični ljudi su svjesni Božje milosti i njegovih darova. Lijek protiv ljudske primitivnosti i sebičnosti je čovjekoljublje naše vjere - neka ne prođe dan da nismo učinili nekome neko dobro.

Kako pročitani odlomak Evanđelja završava Isusovim riječima:"Moj jaram je sladak i breme moje lako", župnik poručuje: Isusovi slušatelji su iz Isusovih prispodoba mogli iščitati da njegova vjera nije teret, već sloboda, nije jaram, nego ljubav."

Proslava Dana grada završena je na sam dan, 13. srpnja, polaganjem vijenaca podno križa u centralnom parku i zajedničkom molitvom koju je predvodio župnik preč. Antun Knežević. Nakon toga održana je  svečana sjednica Gradskog vijeća kojoj su nazočili predstavnici državne, županijske i gradske uprave.