ANTUNOVO - CRKVENI GOD U OTOKU

Sveti Anto, moli za nas, sada i u smrtni čas!

U utorak, 13. lipnja u Župi sv. Antuna Padovanskog u Otoku svečano je proslavljen blagdan sv. Antuna Padovanskog. Na blagdan sv. Antuna Otočani slave svoj crkveni god. Tako je to u Otoku od 1332. godine  kada se prvi put spominje župa sv. Antuna Padovanskog.

Za ovu veliku svečanost Otočani su, kao i uvijek, pripravljali  se molitvom , postom i djelima ljubavi kroz pobožnost trinaest utoraka. Molitva ovih pobožnosti uvijek privlači veliki broj vjernika.

Slavlje počinje već 12. lipnja navečer svečanom sv. misom posvete crkve.  Ove godine sv. misu posvete crkve slavio je domaći župnik i dekan Otočkog dekanata preč. Antun Knežević, a slavila se četrdeset i četvrta obljetnica posvete.

U propovijedi je župnik govorio o hramu Božjem, o Crkvi kao Tijelu Kristovom, što smo svi mi, ali i o crkvi u koju Crkva zalazi slaviti Boga. "To je naš hram i moramo skrbiti o njemu da bismo dali što više dostojanstva obredima koji se tu obavljaju. Naša vjera se ogleda i u našem odnosu prema vlastitoj crkvi" napomenuo je župnik Knežević.

Na sam blagdan Antunova vjernici, domaći i hodočasnici, imali su na raspolaganju tri svete mise: u 8,00;  10,30; 19,00 sati.

Iako je bio radni dan, na svim misama  crkva je bila puna. Veliki broj hodočasnika došao se pokloniti ovom velikom svecu kojega štuje cijela kršćanska Crkva, pa i neke druge.

Trinaest  svećenika je zajedno s Otočanima slavilo njihovoga zaštitnika.  Ranu misu u 8,00 sati slavio je preč. Roman Stupjak , župnik i dekan u Mikluševcima.

U 10,30 sati slavila se svečana  koncelebrirana sv. misa. Predslavio je vlč. mr. Stjepan Matezović, duhovnik bogoslovnog sjemeništa u Đakovu, a koncelebriralo je, uz domaćeg župnika i dekana Otočkog dekanata preč. Antuna Kneževića, još devet svećenika iz Dekanata , te Đakovačko - osječke nadbiskupije i drugih biskupija.

Uvodeći vjernike u misno slavlje vlč. Matezović je Otočanima čestitao blagdan njihova nebeskog zaštitnika i upoznao ih sa značajnijim dijelovima svečevog života.

U homiliji je propovjednik govorio o odnosu sv. Antuna prema vjeri u Isusa Krista. U tom smislu kaže: " Sveti Antun, svetac što ga danas slavimo, znamenit je propovjednik, koji je ozbiljno uzeo riječi današnjeg Evanđelja: ' Pođite po svem svijetu, propovijedajte Evanđelje svemu stvorenju. Tko uzvjeruje i pokrsti se, spasit će se, a tko ne uzvjeruje, osudit će se!' "

Osvrćući se na vjeru sv. Antuna nastavlja: " Sveti Antun nije naviještao svoju poruku, ono što se njemu sviđalo, nego Riječ Božju. Riječ koju je slušao i poslušao s ljubavlju. On je Božju Riječ prihvatio i dopustio da ona mijenja njegov život, kako bi i sam postao živa Riječ Božja. Shvatio je da je Božja Riječ istinska musdrost."

Nadovezuje se na prvo čitanje iz Knjige mudrosti: "Pomolih se i razbor dobih, zavapih i primih duh mudrosti. . . "

Pojašnjavajući pročitani odlomak iz Evanđelja napominje: " Tu je sadržana ljubav sv. Antuna prema Istini koja je sam Bog. Ljubav je to prema Božjoj Riječi koju je meditirao, živio i propovijedao. U Antunovom životu prepoznajemo neodoljiv poziv služitelja Božje Riječi. Njegova učenost i svetost bili su sredstvo te Riječi na putu do čovjeka koga je pripremao za prihvaćanje Božjeg milosrđa. U svim svojim sposobnostima, službama i darovitostima nije prestajao nositi Isusa u svom naručju. Takva slika pred očima naše duše otkriva poslanje svakoga od nas: biti osobe, Božji sijači, nositelji Isusa u svome naručju!" naglasio je vlč. Matezović.

Na kraju misnog slavlja župnik preč. Antun Knežević blagoslovio je nabožne predmete kupljene u ponudi ispred crkve.

U vremenu od 7,00 sati do 12,00 sati vjernici su imali mogućnost ispovijedi i za vrijeme trajanja

svetih misa.

Večernju misu slavio je vlč. Nikola Kaurin, župnik Župe Trnjani. Na ovoj svetoj misi obavljen je blagoslov djece i ljiljana.

Misna slavlja su svojim pjevanjem uzveličali župni zborovi: Župni ženski zbor, Mješoviti zbor "Bl. Alojzije Stepinac" i Zbor mladih "Gracija", a ravnali su s. Gracija Petrić, Pavo Knežević i Valentina Goreta.