KRIZMENO SLAVLJE U ŽUPI OTOK

Pošalji Duha Svojega, Gospodine, i obnovi lice Zemlje!

U nedjelju, 30. travnja 2023. u župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog u Otoku održano je slavlje svete potvrde za učenike drugog razreda srednje škole. Krizmanici su za slavlje svete potvrde pripravljani kroz nastavu  župnog vjeronauka, a pripravljao ih je i provjerio njihovu spremnost za svetu potvrdu župnik preč. Antun Knežević.

Sakramentu svete potvrde pristupilo je  41  krizmanika.

Svečano koncelebrirano euharistijsko slavlje predvodio je mons. Đuro Gašparović, biskup Srijemske biskupije, a koncelebrirali su vlč. Stjepan Maroslavac iz Đakova i domaći župnik i dekan Otočkog dekanata preč. Antun Knežević.

U ime krizmanika nazočne je pozdravio jedan krizmanik i zahvalio župniku na svemu što je učinio za njih, a potom su krizmanici biskupu uručili buket cvijeća i skromni dar.

U uvodnom dijelu misnog slavlja biskup je pozdravio krizmanike, njihove roditelje i kumove. Krizmanicima je zaželio da skromno i skrušeno u ovoj potvrdi prime darove Duha Svetoga.

U homiliji je, govoreći o Nedjelji Dobrog Pastira, biskup podsjetio na molitve za duhovna zvanja.  Zahvalio je svim svećenicima koji vode svoje vjerničko stado na putu spasenja i svima koji mole za duhovna zvanja. Napominje da su nam svećenici i župnici potrebni pastiri koji nas vode k Bogu Ocu po Isusu Kristu, Dobrom Pastiru. Zato molimo za svećenička i redovnička zvanja! U tom smislu nastavlja: " Kad uskrsli Krist, Dobri Pastir, postaje nazočan u životu ljudi, posebno apostola, i kad ide s njima, kad lomi kruh i kad im daruje svoga Duha (usp. Iv 20,222), tada se ti ljudi potpuno mijenjaju, kao apostoli na putu u Emaus i drugi apostoli, na neki način postaju osobe u punom smislu riječi. Postaju zreli i hrabri."

Pojašnjava nam da uskrsno otajstvo i slanje Duha Svetoga dolazi baš sada i preobražava nas. Kaže kako duhovsko otajstvo, koje je dar Duha Svetoga svakome kršćaninu, ostvaruje se na povlašteni način po današnjoj potvrdi, koja je sakrament kršćanskoga rasta i duhovnog dozrijevanja.  Pa dodaje: " U njoj svaki od vas, dragi krizmanici, prima produbljenje krsne milosti i potpuno se uključuje u spasiteljsku i apostolsku zajednicu te postaje svjedok i promicatelj Krista Uskrsloga. Duh Sveti vam daruje poučljivost, slobodu i vjernost: on je doista 'Duh mudrosti i umnosti, Duh savjeta i jakosti, Duh znanja i straha Božjega'(Iz 11,2).

Obraćajući se krizmanicima i svim nazočnim vjernicima na kraju poručuje: " Živite zajedništvo vjere svaki put kad se međusobno okupljate, osobito kod slavljenja svete mise. Duh je taj koji vodi ljude u uzajamnom razumijevanje i prihvaćanju. Morate se prepoznati kao djeca Božja i braća prema istom cilju, prema Kristu vječnosti, govoriti istim jezikom vjere i povjerenja. Nastavite živjeti pravim kršćanskim životom i ubuduće, i u školi i u zajednici vjernika i u svakom trenutku i na svakom mjestu gdje ste prisutni. Nemojte zastati na tom putu rasta. Pokažite i prijašnjim generacijama koje su krizmane, a možda nisu pokazale spremnost nastaviti prakticirati svoju vjeru, da s krizmom nije završen vaš rast u vjeri i kršćanskom životu!" zaključio je biskup.

Uslijedila je molitva vjernika koju je vodila skupina krizmanika, a potom je nastupio najradosniji dio slavlja - obred podjele svete potvrde.

Misno slavlje uzveličao je svojim pjevanjem župni Mješoviti zbor "Bl. Alojzije Stepinac" pod ravnanjem zborovođe Jana Valenćika.

Na kraju misnog slavlja župnik je zahvalio krizmatelju mons. Đuri Gašparoviću na odazivu na ovo misno slavlje i svima ostalima koji su pomogli oko organizacije ovoga slavlja.