SLAVLJE BOŽIĆA U ŽUPI OTOK

Evo, javljam vam blagovijest:...Danas vam se u gradu Davidovu rodio Spasitelj - Krist Gospodin!

Slavlje Božića smo i ove godini započeli misama zornicama.  Kroz cijelo vrijeme došašća radosno su vjernici pohodili svete mise iščekujući najradosniji  blagdan.

Božić je puno više od povijesnog podatka da se prije više od dvije tisuće godina u Betlehemu rodilo dijete od Djevice Marije. Božić je blagdan  povezanosti Boga i čovjeka, to je ono što bi nam se svaki dan trebalo događati. Blagdan je to opraštanja, mirenja i ima posebno mjesto u ljudskim srcima jer se u Isusovom rođenju pokazuje Božja ljubav prema čovjeku.  Rađajući  se kao čovjek, Sin Božji želi pokazati da je čovjek posebno stvorenje, da ga Bog ljubi.

Kršćani vjeruju  kako je Isus iz Nazareta,  rođen kao Židov, od židovske kćeri u Betlehemu u vrijeme tetrarha Heroda Velikoga i cara Augusta, po zanimanju drvodjelja, vječni Sin Božji koji je postao čovjekom, koji je  "od Boga izišao" (Iv 13, 3), "sišao s neba" (Iv 3, 13; 6, 33) i " došao u tijelu" (1 Iv 4, 2).

"Slijedeći zvijezdu"i Otočani su kroz mise zornice stigli do mise polnoćke da bi svečano dočekali rođenje našega Spasitelja. U dupkom punoj crkvi  sv. misu slavio je župnik i dekan preč. Antun Knežević. Misno slavlje pratio je Mješoviti zbor "Bl. Alojzije Stepinac".

U ponoćnoj homiliji župnik je naglasio: "Cijela ova noć ispunjena je radošću i veseljem. Pravo vjerničko srce noćas posebno treperi," kaže župnik. Podsjeća na riječi proroka Izaije: "Narod koji je u tmini hodio, svjetlost vidje veliku!" i nastavlja: "Prorok Izaija govori o narodu koji je bio u napasti da izgubi vlastiti ponos i svijest o vlastitom dostojanstvu. Bog poziva svoj narod da uzdigne svoje srce, da uzdigne svoj pogled iznad teških prilika u kojima živi. Bog nikada ne zaboravlja svoj narod. Obećava mu izbavljenje i proslavu. I upravo one noći kad se Isus rodio, ispunile su se te riječi: 'Evo vam javljam blagovijest!' Pastiri s betlehemskih poljana bili su posljednji siromasi, prezreni i smatrani nevrijednima. Evo, takvima, od ljudi prezrenima, javlja se anđeo i navješćuje im radosnu vijest - evanđelje o Kristovom rođenju. Veli im anđeo:'Ne bojte se! Evo, javljan vam blagovijest, veliku radost za sav narod! Danas vam se u gradu Davidovu rodio Spasitelj - Krist Gospodin. I evo vam znaka: naći ćete novorođenče povijeno gdje leži u jaslama'. Anđeo im veli da se upravo njima rodio Spasitelj Krist Gospodin," između ostaloga rekao je župnik.

Na samu svetkovinu Božića župljani su imali na raspolaganju tri svete mise. Osobito svečano je bilo na Velikoj misi u deset sati. Svečano misno slavlje u deset sati vodio je župnik i u nadahnutoj homiliji je rekao:

" U godini nema dana koji nosi više veselja, više topline u srce i više radosti kao Božić. Zašto!? Zašto su noćas naše crkve, katedrale bile dupkom pune pobožnoga svijeta svih uzrasta? Sve ovo božićno ozračje i ono veselje i radost znak je da mi kršćani slavimo nešto veliko, nešto sveto. Slavimo rođendan Sina Božjega. Slavimo njegov silazak na zemlju, slavimo njegovu ljubav koja ga je prisilila da uzme ljudsko tijelo, da proživi na zemlji sve nedaće ljudske sudbine i da na koncu dade svoj život za sve nas.

Danas smo radosni i ponosni. Ponosni smo što slavimo Božić - Isusovo rođenje. Ponosni smo što smo učenici Isusa Krista koji je prezreo bogatstvo i rodio se u običnoj štalici. Ponosni smo što smo učenici Isusa Krista koji je proglasio jednakost svih ljudi i donio nauk koji robove, obespravljene i izrabljivane izjednačuje s njihovim gospodarima i prvi ljude nazvao braćom i sestrama. A braća mogu biti samo oni koji imaju zajedničkog Oca, a Isus nas je poučio da je Bog naš Otac i naučio nas moliti:'Oče naš'. Ponosni smo što smo djeca Katoličke crkve koja već dva tisućljeća pokazuje ljubav Božju prema ljudima i okuplja ih kao svoju predragu djecu. Radosni smo danas i ponosni što možemo slaviti zajedno s milijunima kršćana diljem čitavoga svijeta, zajedno s njima moliti, zajedno s njima pjevati, zajedno s njima slaviti ljubav Božju prema čovjeku koja je, upravo, radi čovjeka napustila nebo i utjelovila se među nama da nam pokaže da nas Bog, unatoč svim našim propustima i svim našim slabostima, našim lutanjima i našim izdajama uvijek neizmjerno voli!" naglasio je župnik.

Blagdan sv. Stjepana, prvomučenika slavili smo na svetim misama u deset sati i navečer u osamnaest sati.  Na misi u deset sati župnik je pročitao čestitku đakovačko - osječkog nadbiskupa i metropolita dr. Đure Hranića. Lijepim riječima nadbiskup nas poziva da slijedimo Isusa i poštujemo njegovu žrtvu. Samo tako možemo biti u zajedništvu s njim.

Mira Bošnjaković