SVIJEĆNICA- DAN OSOBA POSVEĆENOG ŽIVOTA I ViS

"Svjetlost na prosvjetljenje naroda"

Blagdan Svijećnice je dan Gospodinovog prikazanja u hramu gdje je starac Šimun prozvao Isusa "Svjetlost na prosvjetljenje naroda" pa stoga blagdan i nosi takvo ime. To je blagdan svjetla. Svijećnica je Dan osoba posvećenog života, redovnika i redovnica te Zajednice "Vjera i Svjetlo".

Prije početka misnog slavlja župnik je blagoslovio svijeće koje su župljani donijeli sa sobom, a nakon toga svečarima čestitao njihov Dan.

Zajednica Vjera i Svjetlo Župe sv. Antuna Padovanskog iz Otoka "Živi potočić" je i ove godine primjereno proslavila svoj Dan. Na blagdan Svijećnice svi članovi Zajednice i njihovi prijatelji nazočni su na misnom slavlju, a svoj doprinos slavlju redovito daju scenskim prikazom Evanđelja.

Misno slavlje slavio je župnik preč Antun Knežević, a suslavio je vlč. Tomislav Vlahović, svećenik iz Zadarske nadbiskupije.

U prigodnoj homiliji župnik je, između ostaloga, rekao:" Blagdan prikazanja Gospodinovog u hramu posljednji je blagdan božićnog kruga, pun je simbolike svjetla. Kad je dijete Isus bio prikazan u hramu, starac ga je Šimun prozvao 'Svjetlost na prosvjetljenje naroda'. Od toga usklika evo i drugog naziva za taj blagdan - Svijećnica.

Ne možemo ni pomisliti koliko je svjetlost važna u Božjem djelovanju prema čovjeku. Prvo što je Bog na svijetu stvorio bila je upravo svjetlost. 'I reče Bog: neka bude svjetlost! I bi svjetlost. I vidje Bog da je svjetlost dobra: i rastavi Bog svjetlost od tame. Svjetlost prozva Bog dan, a tamu prozva noć. Tako bude večer, pa jutro - dan prvi'.

I Isusov je nastup okupan svjetlošću. Mudraci s Istoka su vidjeli zvijezdu novorođenoga Kralja te su došli da mu se poklone. Ivan svečano proglašava:'Svjetlo istinsko, koje prosvjetljuje svakog čovjeka, dođe na svijet!' Isus je 'Svjetlost na prosvjetljenje naroda', svjetlost koja prosvjetljuje. Upravo je zbog toga i došao na svijet da nas prosvijetli. Samo je Isus istinsko Svjetlo, samo on može prosvijetliti tminu naše noći. Samo je on istinska Božja snaga. Samo je u njemu, i po njemu spasenje.

Dao Gospodin da njegovom milošću zavrijedimo ugledati svjetlost vječnu u nebeskom Jeruzalemu, kojemu neće trebati ni sunca, ni mjeseca jer će ga osvjetljavati uskrsli Jaganjac!"  naglasio je župnik.

Misno slavlje pratio je župni Ženski zbor pod ravnanjem voditeljice Gracije Petrić.