SVI SVETI I DUŠNI DAN

Čovjeku se život mijenja, a ne oduzima.

Kao i sav katolički svijet, tako su i Otočani na svetkovinu Svi Svetih  pohrlili pokloniti se uspomeni na svoje najmilije i moliti Boga za njihove duše. Pored njihova groba čovjek nekako osjeća njihovu prisutnost, porazgovara s njima uvjeren da ga čuju. Pusti se koja suza i mirnije se ide svojem domu.

Slavlje svetkovine Svih Svetih započelo je jutarnjom svetom misom u župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog koju je predvodio župnik preč. Antun Knežević, a nastavilo se na groblju blagoslovom grobova naših vjernih mrtvih.

I večernju svetu misu slavio je preč Antun Knežević, domaći župnik i dekan Otočkog dekanata. U homiliji je župnik govorio o svetosti, o svetima koji nisu zapisani ni u jednom kalendaru.  Napomenuo je da svetost nije nešto što nije dostupno svakom čovjeku, samo treba živjeti u skladu s Božjim zakonima i njih slušati. A takvih je bilo puno znanih i neznanih.

"Sveto pismo nam govori o nebrojenom mnoštvu onih koji su oprali svoje haljine u krvi Jaganjčevoj. To su svi oni koji su kod Boga, koji su svoj život ispunili dobrim djelima za druge, koji su nastojali živjeti kreposno i iz dana u dan napredovali u dobru. U nebu za sve njih ima dovoljno mjesta.  Pitamo se jesu li svi ti sveci bili bezgrešni? Ne. Bezgrešni su bili samo Isus i Blažena Djevica Marija. A sveci su bili samo ljudi koji su se trudili i koji su nastojali biti dobri i izbjegavali grijeh koliko su mogli. Međutim, Bog je milosrđe i ljubav i svojim praštanjem čovjeku neprestano daje šansu da se popravi i da krene novim putom, daje mu priliku da bude svet. Zato je svetkovina Svih Svetih naša svetkovina. Po sakramentu krštenja i mi nosimo u sebi ono temeljno opredjeljenje za dobro, tj. za Boga.

Neka nam primjeri svetaca budu putokaz kako se može Bogu ugoditi i na koji način možemo postati sveti," poručio je župnik.

Na dan Svih Svetih u 14,00 sati predstavnici gradske uprave predvođeni gradonačelnikom Josipom Šarićem, u nazočnosti mnogih župljana, ispred središnjeg križa na groblju položili su vijence i upalili svijeće za sve poginule branitelje i za sve vjerne mrtve kojima se ne zna za grob, a zajedničku molitvu prevodio je župnik preč. Antun Knežević

Na spomendan naših vjernih mrtvih,Dušni dan, koncelebrirano misno slavlje u kapeli na groblju, pred mnoštvom okupljenih vjernika predslavio je također preč. Antun Knežević, a suslavili  su vlč. Drago Marković, svećenik na poslijediplomskom studiju u Rimu i vlč. Nikola Kaurin, vikar u župnoj crkvi sv. Euzebija i Poliona u Vinkovcima. U vrlo nadahnutoj homiliji župnik nas je podsjetio da je Dušni dan dan svih preminulih, da je to dan kada mislimo na sve one koji su već prešli granicu smrti, na neki način u potpunosti pripadaju duhovnom svijetu.

"Dušni dan je dan kada dolazimo svojim pokojnicima, dolazimo tamo gdje je znak njihove prisutnosti, tamo gdje smo ostavili njihova tijela i na neki način načinili njihov zemaljski dom. To je mjesto gdje za njih molimo Boga da ih smjesti u prostranstva svojega svjetla i mira. Pokojnici su se rastali od svojega tijela, ali nisu se odijelili od nas, jer ljudski duh nije ograničen prostorom i vremenom. Grobovi naših pokojnika su mjesto gdje doživljavamo krhkost ljudske egzistencije. To je mjesto gdje jasno doživljavamo svoju ovisnost o Stvoritelju, gdje se i u nevjerniku budi molitva. Groblje je mjesto gdje doživljavamo da se život ne odvija samo na zemlji, nego da još negdje živimo, da još nekamo idemo poslije smrti.  Jer čovjeku se život mijenja, a ne oduzima. Groblja nas podsjećaju da smo mi ljudi vječni, da nismo samo tijelo nego da smo i neumrli duh. Grobovi nas opominju da ne smijemo promašiti nebo, vječnost, život!

Na Dušni dan i nebo nam je nekako bliže. To je dan kad nam srca omekšaju i počnemo razmišljati o tome kako ćemo i sami prekoračiti prag smrti i prijeći u vječni život bez suza, bez bolesti, bez straha od umiranja," naglasio je župnik.

Po završetku misnog slavlja blagoslovljeni su grobovi svećenika koji počivaju u otočkom groblju.